Svoljšak osmi za uvod v SP v lednem plezanju 2017

Durango v ameriškem Koloradu je 16. in 17. decembra 2016 gostil uvodno tekmo za svetovni pokal v lednem plezanju 2017. Slovenske barve sta zastopala Janez Svoljšak, ki se je uvrstil na 8. mesto, in Sara Jaklič, ki je na svoji prvi tekmi za svetovni pokal osvojila 16. mesto.
Svoljšak osmi za uvod v SP v lednem plezanju 2017 (foto osebni arhiv)
Zadnja leta najuspešnejši slovenski tekmovalec v lednem plezanju Janez Svoljšak (AO PD Kranj) je v lanski sezoni na sklepni tekmi svetovnega pokala v lednem plezanju na Južnem Tirolskem zmagal in osvojil tudi naslov evropskega prvaka 2016 v lednem plezanju ter sezono sklenil na tretjem mestu skupne razvrstitve svetovnega pokala 2016 v težavnosti.

Škofjeločan je tudi letos obetavno začel uvodno tekmovanje SP,
ki poteka pod okriljem Mednarodnega združenja planinskih organizacij (UIAA), zdrs v finalu pa mu je odnesel možnosti za višjo končno uvrstitev. "Prvo dejanje svetovnega pokala je končano. V finalni smeri sem zdrsnil z oprimka in končal na osmem mestu. Nova priložnost za boljši rezultat bo že prvi januarski konec tedna, zdaj pa je čas za plezanje na prostem," je vtise strnil Svoljšak. Vrh moške konkurence v težavnosti so zasedli Rusi: zmagal je Alexey Dengin, edini z vrhom finalne smeri, drugi je bil Nikolai Kuzovlev in tretji Maxim Tomilov.

Na tekmi SP onkraj luže je dobro nastopila tudi novinka v svetovnem pokalu Sara Jaklič (
AO PD Kranj), ki se je v ženski konkurenci v težavnosti uvrstila v polfinale in dosegla končno 16. mesto. Zmagala je Južnokorejka Woonseon Shin, ki je ugnala Italijanko Angeliko Rainer in Irko Eimir Mc Swiggan.

Tekmovalce naslednje preizkušnje svetovnega pokala čakajo 7. in 8. januarja na Kitajskem (Peking), od 13. do 15. januarja v Južni Koreji (Cheongsong), 20. in 21. januarja v Švici (Saas Fee) in od 27. do 29. januarja v Italiji (Rabenstein). Za konec sezone se bodo pomerili tudi na svetovnem prvenstvu v lednem plezanju, ki bo od 3. do 5. februarja v Franciji (Champagny-en-Vanoise).