Gregor Šegel: Privlačnost tekmovalnega lednega plezanja, okus zmage in življenjski izzivi mladega športnika #podcast
Gregor Šegel je član slovenske reprezentance v tekmovalnem lednem plezanju. V zadnjih dveh tekmovalnih sezonah se je večkrat uvrstil v finale kontinentalnega pokala, februarja letos pa se je v angleškem Sanderlandu zavihtel na sam vrh zmagovalnega odra v težavnosti.
Kot najstnik se je ukvarjal s tekom, tudi z ultramaratoni, z agilitijem, ob koncu najstniških let pa je zašel v alpinistične vode. Veliko svojega plezalnega fokusa je namenil ravno plezanju zaledenelih slapov, leta 2021 pa se je začel ukvarjati s tekmovalnem ledenim plezanjem in hitro pokazal zagnanost in veliko željo po napredovanju.
Kot mlad alpinist je že plezal v Patagoniji in Himalaji.
Inženir metalurgije in materialov po poklicu, zaposlen v koroškem podjetju MPI reciklaža, se po inženirsko loteva tudi treningov, ukvarja pa se tudi z razvojem plezalne opreme.
- Zakaj se imenuje tekmovalno ledno plezanje?
- Kaj je tekmovalno ledno plezanje?
- Kakšna vrsta tekmovanj imamo na mednarodni ravni?
- Kako je prišlo do tekem v lednem plezanju?
- Ledno, mešano, kombinirano, tekmovalno ledno plezanje in (skalno) plezanje z orodji.
- Razlika (Skalno) plezanje z orodji (ali drytooling) je danes povsem samostojna plezalna disciplina.
- Lepota in privlačnost gibanja pri plezanju z orodji po umetnih stenah.
- Težko je slediti visoki ravni zahtevnosti tekem ob zgolj eni steni v Sloveniji v Domžalah
- Pomen stene za tekmovalno ledno plezanje v Domžalah.
- Kako, kje se lahko se še trenira za tekme?
- Kakšen trening za tekme je plezanje v skali (plezanje z orodji)?
- Kakšni so oprimki za tekmovalno ledno plezanje?
- Slabi oprimki, dolgi gibi, dinamični gibi in malo časa so glavne značilnosti smeri na tekmah.
- Posebnosti tekmovalnih sten – viseče strukture po katerih se pleza.
- »Akrobatsko gibanje« - figure 4 in 9. Kaj je to?
- Posebnosti plezalne opreme za tekme pri tekmovalnem lednem plezanju?
- Kaj so »tularce?«
- Večina tekmovalk in tekmovalcev za plezanje uporablja rokavice za golf.
- Povijanje cepinov. Zakaj?
- Ali so poškodbe pri tovrstnem plezanju zgolj mit?
- Varnostna in tekmovalna pravila na tekmah so zelo jasna!
- Gregorjevi plezalni začetki
- Pred plezanjem je Grega že turno smučal.
- Gregorjevi odpravi v Patagonijo in v Himalajo.
- Kako v tekmovalno sezono vključiti še odpravo v Himalajo?
- Zmaga na zadnji tekmi februarja letos v Angliji.
- Kako pomembna je predanost (pravzaprav katerikoli) dejavnosti!?
- Kako pomemben je profesionalen pristop?
- Življenjski izzivi mladega športnika?
- Gregorjeve športne ambicije v prihodnje.
- »Kondicija« slovenske reprezentance v tekmovalnem lednem plezanju danes?
»Tudi če govorimo o »drajtuliščih«, torej plezanju zunaj, je zelo podobno. Če misliš biti konkurenčen na tekmah, se moraš pač enim stvarem odpovedati. Če ti sedaj hočeš, ok, letos bom pa res šel na vse tekme, potem moraš v to tudi vse vložiti. Ne moreš potem kompenzirati, pa reči, sedaj bom pa hodil še v hribe, pa še v »drajtulišča« in poskusil tam čim težjo smer splezati. Zato ker dni je pač le toliko v letu in v sezoni, ti jih moraš pa izkoristiti. Regeneracija pa je tudi pomembna.«
»Jaz sem vedno želel v Himalajo. Zdi se mi, da vsak malce bolj perspektiven tečajnik, najprej bereš knjige, gledaš revije in si želiš v Himalajo. To ti je kot neka taka zadnja stopnička ... Kot tečajnik si rečeš, ko bom pa res dober, bom pa tja tudi lahko šel!«»Potem sem pač vedel, tiste skoke smo toliko trenirali, da sem vedel ... Če preveč razmišljaš, ni dobro, a ne? Moraš iti! Vedel sem, da sem dovolj močan, sem stresel roke, pa sem šel in sem ga zadel, zadržal in dejansko sem vpel vrh. Izkazalo se je, da sem bil relativno hiter in takrat, ko sem tisti vrh vpel, sem vedel, da sem naredil dober rezultat. Vedel sem, da sem bil hiter in močan, zelo zadovoljen sem bil s svojim nastopom.« »Ja za nekaj se tako moraš odločiti, a ne? Konec koncev, če se za nekaj odločiš, je bolje, da to počneš 100% ali pa vsaj nekako s srcem. Če se odločiš za nekaj, je jasno, da se moraš čemu odreči!« »Boljše je zadnje tri treninge spustiti, se dobro tehnično pripraviti na tekmo, premisliti kaj potrebuješ in si nabrusiti kline, kakor da prideš na tekmo, padeš, ne vem, zaradi neke take neumnosti, ker nisi nabrusil kline. Ali pa da si klino brusil en večer pred tekmo, pa dobro, to je še ok, npr. isti dan kakor je tekma in zaradi tega nisi bil pozoren na nekaj drugega. Ko ti prideš na tekmo, se moraš samo na to sfokusirati. Ti si tam, da boš tisto smer splezal in ti takrat opazuješ smer, dobro, v finalu si pač v izolaciji. Ti imaš doma čas, da se pripraviš na tekmo, tehnično. Ne pa potem na tekmi, potem je bolje, da sploh nisi šel!« »Z Markom sva na odpravi tudi malo govorila. Pa je rekel, dej ti izkoristi ta himalajski zanos, tako jaz zdaj temu rečem, to energijo. Ko sem prišel nazaj, sva se s punco odselila v Polzelo. To je bilo najlažje obdobje za to narediti. Če bi takrat čakal, bi bilo potem težje. Takrat sem pa res si rekel, jaz sem se sedaj vrnil, dejva poiskat, pojdiva na svoje!« |