10. seja UO tokrat v drugih prostorih
10. seja Upravnega odbora Planinske zveze Slovenije je bila zaradi posebnih omejitev v večji dvorani Ekonomske fakultete. Člani upravnega odbora so podprli vse predlagane sklepe.
10. seja Upravnega odbora Planinske zveze Slovenije je bila zaradi posebnih omejitev v večji dvorani Ekonomske fakultete. Člani upravnega odbora so podprli vse predlagane sklepe.
Planinska zveza Slovenije je izdala Letopis 2019, že deseti po vrsti. V njem so predstavljeni delovanje PZS in vseh njenih komisij in odborov v preteklem letu, pregled najpomembnejših planinskih dogodkov v letu 2019, prav tako tudi mednarodna dejavnost, področna organiziranost in planinska društva. Vabljeni k branju spletne različice!
V sodelovanju s podjetjem RT-TRI d.o.o. pripravili ugodno ponudbo dveh vrst kompasov in čelnih svetilk, večnamenskega orodja, termo steklenice in osebnega kompleta prve pomoči. Skupaj nam je uspelo znižati cene za kar 30 %! Naročilo in nakup možna izključno preko PZS.
Planinke in planinci so z največ glasovi za Naj planinsko pot 2020 izbrali eno najlepših, a tudi najzahtevnejših zavarovanih poti v Sloveniji: Bambergovo planinsko pot na Triglav z Luknje čez Plemenice. Pot, ki je primerna le za izkušene planince, in ponuja izjemne razglede tako na Severno triglavsko steno kot tudi na gore nad dolino Soče, bo ob ugodnih vremenskih razmerah obnovljena še pred avgustom, ko se nanjo poda največ ljubiteljev gora.
Med 22. junijem in 30. septembrom lahko članarino za planinska društva in klube, člane Planinske zveze Slovenije, poravnate tudi na bencinskih servisih Petrol in s tem izkoristite vrsto ugodnosti pri obisku slovenskih in tujih gora.
Alen je kako leto ali dve nazaj, na eni izmed sej KA izpostavil problematiko slovenske alpinistične dediščine v smislu smeri, ki so bile preplezane v naših "bregih" in da bi bilo smiselno poskrbeti, da to ne utone v pozabo. In tako je bilo seme zasejano.
Letošnja planinska poletna sezona bo zaradi ukrepov po epidemiji koronavirusa drugačna kot pretekla leta, a v Planinski zvezi Slovenije to jemljemo kot svojevrsten izziv. Na novinarski konferenci, ki smo jo pripravili na Veliki planini, smo razložili, kako je PZS z aktivnim vključevanjem na pripravo uredbe pripomogla, da je turistične bone mogoče deljeno koristiti tudi na planinskih kočah. V njih še veljajo določni higienski ukrepi in ukrepi glede spanja v skupnih ležiščih. A da bo pot varna do njih in nazaj v PZS poudarjamo pomen varnega obiskovanja gora, kjer so pomembni usklajenost pohodnikove kondicije, izbrane poti in nahrbtnika.
Priporočila Planinske zveze Slovenije za hojo po planinskih poteh, zavarovanih plezalnih poteh, turno kolesarjenje, turno smučanje, alpinizem, športno plezanje v plezališčih in športnih dvoranah, ostale dejavnosti v gorskem svetu ter ob obisku planinskih koč po preklicu epidemije koronavirusa in sproščanju omejitvenih ukrepov.
V Slovenskem planinskem muzeju vas vabijo, da podarite ali zamenjate športno opremo, ki je ne potrebujete več. Opremo že zbirajo, lahko pa jo prinesete tudi na dan izmenjevalnice.
Vlada RS je izdala uredbo o načinu uporabe turističnih bonov. Bon, ki bo unovčljiv za nastanitev ali za nastanitev z zajtrkom, bo deljiv in se bo lahko unovčil v večkratnem znesku. V Planinski zvezi Slovenije smo veseli, da bo bone mogoče koristiti tudi v planinskih kočah in zato si želimo, da bi se čim več Slovencev letos odločilo počitnice preživeti v objemu gora. Ob obisku koč planince pozivamo, da upoštevajo priporočila NIJZ glede higiene in spanja.
Komisija za gorske športe sklicuje Zbor načelnikov, ki bo v četrtek, 18. junija 2020, ob 17.30 v sejni sobi PZS (Ob železnici 30a, Ljubljana).
Namen pričujoče ankete je preučiti, kako karantena oz. z njo povezane odredbe o omejitvi gibanja vpliva ali je vplivala na trening in vadbene prakse in kako se športniki odzivajo (so se odzivali) na pandemijo.
Gorski in planinski svet sta v času epidemije pokazala, da sta vedno dobra izbira za sproščanje prepolne glave. Večina planinskih koč vas že vabi v svoje zavetje, do tja vas varno zapeljejo planinske markacije, zato je dobro, da čim prej podaljšate svoje članstvo v planinskem društvu.
Pojav novega koronavirusa je prinesel dodatno tveganje v naše vsakdanje življenje, zato je potrebno spremeniti tudi obnašanje. PZS je s pomočjo NIJZ pripravila priporočila za izvajanje skupinskih izletov. A najpomembnejši ukrep za nadzor okužbe je, da bolni ostanejo doma.
Strokovna služba Planinske zveze Slovenije in Planinska trgovina začneta v torek, 26. maja 2020, ponovno delovati po ustaljenih uradnih urah.
Priporočila Planinske zveze Slovenije za hojo po planinskih poteh, zavarovanih plezalnih poteh, turno kolesarjenje, turno smučanje, alpinizem, športno plezanje v plezališčih in športnih dvoranah, ostale dejavnosti v gorskem svetu ter ob obisku planinskih koč po preklicu epidemije koronavirusa.
Vlada RS je na 16. seji, 13. 5. sprejela več odločitev v zvezi s sproščanjem ukrepov ob epidemiji. Dovoljeno bo prenočevanje in strežba v planinskih kočah. Sprostili se bojo tudi ukrepi na področju športne vadbe in drugih aktivnosti (izleti, usposabljanja, plezalni kroški, ...).
V izboru za glasovanje je letos 7 visokogorskih planinskih poti, ki pa so potrebne obnove. Vabljeni, da s svojim glasom poveste, katera naj zmaga letos, Zavarovalnica Triglav pa bo v okviru akcije Očistimo gore markacistom, ki skrbijo za pot, namenila sredstva za obnovo.
Od 7. 5. 2020 velja Odlok o pogojih za izvajanje športne vadbe za registrirane športnike in organizacijo športnih tekmovanj v obdobju obvladovanja epidemije COVID-19, ki ga je vlada sprejela 6. 5. 2020.
Priporočila Planinske zveze Slovenije za hojo po planinskih poteh, zavarovanih plezalnih poteh, turno kolesarjenje, turno smučanje, alpinizem, športno plezanje v plezališčih in na balvanih ter ostale dejavnosti v gorskem svetu v času sproščanja ukrepov zaradi epidemije koronavirusa. Priporočila veljajo od 30. aprila 2020 in do spremembe.